'Καλώς ήλθατε','id' => 0); $page_title['center.php'] = array('title' => 'Το Κέντρο','id' => 1); $page_title['region.php'] = array('title' => 'Η Ακράτα','id' => 2); $page_title['programs.php'] = array('title' => 'Προγράμματα','id' => 3); $page_title['programDiary.php'] = array('title' => 'Ημερολόγιο Επισκέψεων - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['programs_info.php'] = array('title' => 'Προγράμματα','id' => 3); $page_title['networks.php'] = array('title' => 'Δίκτυα','id' => 4); $page_title['seminars.php'] = array('title' => 'Σεμινάρια','id' => 5); $page_title['seminars_info.php'] = array('title' => 'Σεμινάρια','id' => 5); $page_title['library.php'] = array('title' => 'Βιβλιοθήκη','id' => 6); $page_title['view_book.php'] = array('title' => 'Βιβλιοθήκη','id' => 6); $page_title['links.php'] = array('title' => 'Σύνδεσμοι','id' => 7); $page_title['otherKPE.php'] = array('title' => 'Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα','id' => 7); $page_title['contact.php'] = array('title' => 'Επικοινωνία','id' => 8); $page_title['sitemap.php'] = array('title' => 'Χάρτης Ιστοτόπου','id' => 9); $page_title['ideas.php'] = array('title' => 'Ιδέες','id' => 10); $page_title['ideas_1.php'] = array('title' => 'Φτιάχνοντας τη δική σου λιμνούλα - Ιδέες','id' => 10); $page_title['ideas_2.php'] = array('title' => 'Οδηγίες για την φύτευση δενδρυλλίων - Ιδέες','id' => 10); $page_title['gallery.php'] = array('title' => 'Φωτογραφίες από την περιοχή της Ακράτας','id' => 11); $page_title['regeneration.php'] = array('title' => 'Παρουσίαση: Εκπαίδευση Ζωής στα καμένα - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration_gallery.php'] = array('title' => 'Φυσική Αναγέννηση - Φωτογραφίες - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration2_new.php'] = array('title' => 'Παρουσίαση: Ο υγροβιότοπος της λίμνης Τσιβλού - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration4_new.php'] = array('title' => 'Το Ειδικό Γυμνάσιο Χανίων Παρουσιάζει: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Ακράτας - Προγράμματα','id' => 3); ?> | ΚΠΕ Ακράτας

Τρέχοντα Σεμινάρια - Ημερίδες

Ημερομηνία: 11-12 Ιουνίου 2011

Τοποθεσία: Ακράτα - Κλειτορία

Συνδιοργάνωση διήμερου Σεμιναρίου-Εργαστηρίου επιμόρφωσης ενηλίκων στα ΚΠΕ Ακράτας και Κλειτορίας στο πλαίσιο της δράσης "Δια Βίου Μάθηση" στις 11-12 Ιουνίου 2011 με θέμα «Από τη Γη στ' αστέρια» και άξονα την αστρονομική παρατήρηση του ουρανού σε συνεργασία με την Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας «Ωρίων».

Σεμινάρια - Ημερίδες που πραγματοποιήθηκαν

Συνδιοργάνωση Σεμιναρίου στα ΚΠΕ Ακράτας και Κλειτορίας από 6 έως 8 Μαΐου με θέμα τη Βιοποικιλότητα στην Προστατευόμενη Περιοχή Χελμού - Βουραϊκού σε συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης για εκπαιδευτικούς νομών εμβέλειας.

Ημερομηνία: Παρασκευή 6 Μαΐου 2010

Τοποθεσία: ΚΠΕ Κλειτορίας και Ακράτας

Τα Κ.Π.Ε. Ακράτας και Κλειτορίας, στα πλαίσια των φετινών προγραμματισμένων δραστηριοτήτων τους, συνδιοργανώνουν τριήμερο θεματικό Σεμινάριο-Εργαστήριο Β’ Επιπέδου από 6 έως 8 Μαΐου 2011, για 54 εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης με προηγούμενη εμπειρία στην Π.Ε. των νομών εμβέλειας Αχαΐας, Αρκαδίας και Κορινθίας για την Α/θμια Εκπ/ση και Ηλείας, Κορινθίας και Αχαΐας για τη Β/θμια Εκπ/ση με θέμα:«Βιοποικιλότητα στις Προστατευόμενες Περιοχές – Διαχείριση και Προστασία - Το παράδειγμα του Εθνικού Πάρκου Χελμού - Βουραϊκού»

Πρακτικά Ημερίδας: «Κορινθιακός: Η μικρή μας θάλασσα»

Ημερομηνία: Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2010

Τοποθεσία: Κ.Π.Ε. Ακράτας

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Επιμορφωτική Ημερίδα που διοργάνωσε το Κ.Π.Ε. Ακράτας την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2010, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση πολιτών και στελεχών της εκπαίδευσης πάνω σε περιβαλλοντικά ζητήματα του Κορινθιακού κόλπου.

Επισκέψεις Μελέτης Στελεχών της Εκπαίδευσης

Ημερομηνία: 24 Νοεμβρίου 2009

Τοποθεσία: Κ.Π.Ε. ΑΚΡΑΤΑΣ

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ) από το 2008 έχει αναλάβει την εφαρμογή του ευρωπαϊκού προγράμματος «Επισκέψεις Μελέτης Στελεχών της Εκπαίδευσης». Στις 24 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των ευρωπαίων εκπαιδευτικών στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ακράτας. Ύστερα από μια θεωρητική ενημέρωση στο Κ.Π.Ε. που αφορούσε το ρόλο των περιβαλλοντικών κέντρων στη Ελλάδα γενικά και τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Π.Ε. Ακράτας ειδικότερα, οι επισκέπτες μετέβησαν με λεωφορείο στη Λίμνη Τσιβλού, όπου συμμετείχαν στο όμώνυμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του κέντρου "Ο Υγροβιότοπος της Λίμνης Τσιβλού".

Υλοποίηση Θεματικού Σεμιναρίου - Εργαστηρίου Εκπαιδευτικών Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης στο ΚΠΕ Ακράτας με θέμα: Γεωργία-Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Ημερομηνία: Παρασκευή 03 - Κυριακή 05 Απριλίου 2009

Τοποθεσία: Κ.Π.Ε. Ακράτας

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό δράσεών του, το Κ.Π.Ε. Ακράτας θα πραγματοποιήσει τριήμερο επιμορφωτικό Σεμινάριο - Εργαστήριο για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης των νομών εμβέλειάς του. Το σεμινάριο είναι Β' Επιπέδου και αφορά εκπαιδευτικούς με προηγούμενη εμπειρία στην Π.Ε. με γενικό θέμα: «Γεωργία, Διατροφή και Ποιότητα Ζωής».

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ Π.Ε.-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Π.Ε. ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΑΚΡΑΤΑΣ

Ημερομηνία: 19, 20 και 21 Δεκεμβρίου 2008

Τοποθεσία: Κ.Π.Ε. ΑΚΡΑΤΑΣ

Στις 19,20 και 21 Δεκεμβρίου το Κ.Π.Ε. Ακράτας διοργανώνει σεμινάριο στους χώρους του με εκπαιδευτικού Α/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης των νομών εμβέλειάς του με θέμα: "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ Π.Ε.-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Π.Ε. ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΑΚΡΑΤΑΣ".

ΓΕΩΡΓΙΑ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ

Ημερομηνία: 28 και 29 Νοεμβρίου 2008

Τοποθεσία: ΛΕΧΑΙΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Στις 28 και 29 Νοεμβρίου 2008 το Κ.Π.Ε. Ακράτας, σε συνεργασία με τις διευθύνσεις Α/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης Ν. Κορινθίας πραγματοποιεί σεμινάριο στο Λέχαιο Κορινθίας με θέμα: "ΓΕΩΡΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ".

ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ 2ου ΤΔΚΠΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ Π.Ε.

Ημερομηνία: 20 και 21 Οκτωβρίου 2008

Τοποθεσία: Κ.Π.Ε. Ακράτας

Στις 20 και 21 Οκτωβρίου, στο Κ.Π.Ε. Ακράτας πραγματοποιήθηκε η ετήσια συνάντηση προγραμματισμού μελών του 2ου ΤΔΚΠΕ με τους υπεύθυνους Π.Ε. των νομών εμβέλειάς του.