'Καλώς ήλθατε','id' => 0); $page_title['center.php'] = array('title' => 'Το Κέντρο','id' => 1); $page_title['region.php'] = array('title' => 'Η Ακράτα','id' => 2); $page_title['programs.php'] = array('title' => 'Προγράμματα','id' => 3); $page_title['programDiary.php'] = array('title' => 'Ημερολόγιο Επισκέψεων - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['programs_info.php'] = array('title' => 'Προγράμματα','id' => 3); $page_title['networks.php'] = array('title' => 'Δίκτυα','id' => 4); $page_title['seminars.php'] = array('title' => 'Σεμινάρια','id' => 5); $page_title['seminars_info.php'] = array('title' => 'Σεμινάρια','id' => 5); $page_title['library.php'] = array('title' => 'Βιβλιοθήκη','id' => 6); $page_title['view_book.php'] = array('title' => 'Βιβλιοθήκη','id' => 6); $page_title['links.php'] = array('title' => 'Σύνδεσμοι','id' => 7); $page_title['otherKPE.php'] = array('title' => 'Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα','id' => 7); $page_title['contact.php'] = array('title' => 'Επικοινωνία','id' => 8); $page_title['sitemap.php'] = array('title' => 'Χάρτης Ιστοτόπου','id' => 9); $page_title['ideas.php'] = array('title' => 'Ιδέες','id' => 10); $page_title['ideas_1.php'] = array('title' => 'Φτιάχνοντας τη δική σου λιμνούλα - Ιδέες','id' => 10); $page_title['ideas_2.php'] = array('title' => 'Οδηγίες για την φύτευση δενδρυλλίων - Ιδέες','id' => 10); $page_title['gallery.php'] = array('title' => 'Φωτογραφίες από την περιοχή της Ακράτας','id' => 11); $page_title['regeneration.php'] = array('title' => 'Παρουσίαση: Εκπαίδευση Ζωής στα καμένα - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration_gallery.php'] = array('title' => 'Φυσική Αναγέννηση - Φωτογραφίες - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration2_new.php'] = array('title' => 'Παρουσίαση: Ο υγροβιότοπος της λίμνης Τσιβλού - Προγράμματα','id' => 3); $page_title['regeneration4_new.php'] = array('title' => 'Το Ειδικό Γυμνάσιο Χανίων Παρουσιάζει: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Ακράτας - Προγράμματα','id' => 3); ?> | ΚΠΕ Ακράτας

Ο υγροβιότοπος της λίμνης του Τσιβλού

Ομάδα εργασίας στην λίμνη Τσιβλού

Ο Τσιβλός είναι μια μικρή ορεινή λίμνη σε υψόμετρο 700 μέτρων. Έχει επιφάνεια λιγότερη από 200 στρέμματα αλλά βάθος που φτάνει τα 80 μέτρα. Δημιουργήθηκε από μια εντυπωσιακή σε μέγεθος κατολίσθηση το 1913 όταν το απέναντι βουνό κατέπεσε και έφραξε για σχεδόν ένα χρόνο τον γειτονικό ποταμό Κράθη. Σήμερα αποτελεί δημοφιλή τουριστικό προορισμό. Βρίσκεται εντός των ορίων του μελλοντικού Εθνικού Πάρκου Χελμού - Βουραϊκού.

Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιείται στον ευρύτερο χώρο του οικοσυστήματος της λίμνης του Τσιβλού και στοχεύει στη γνωριμία και κατανόηση με το οικοσύστημα.

Κατά την εργασία πεδίου οι μαθητές κάνουν το γύρο της λίμνης (1500 μέτρα) και εργάζονται σε διάφορα σημεία. Η τελική συγκέντρωση και παρουσίαση είναι στη βόρεια πλευρά. Η διαδρομή απαιτεί ΑΥΣΤΗΡΑ υποδήματα για περπάτημα.

Ειδικοί Στόχοι:

• γνωριμία με το οικοσύστημα της περιοχής, φυσικό - ανθρωπογενές περιβάλλον,
  • εισαγωγή στην ανάγκη ορθολογικής διαχείρισης του νερού,
  • το πρόβλημα της λειψυδρίας,
  • αξίες και λειτουργίες των υγροτόπων,
  • των σχέσεων βιοτικών / αβιοτικών παραγόντων, φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος,
  • της μοναδικότητας του υγροβιότοπου σε επίπεδο χώρας λόγω του τρόπου σχηματισμού του (με κατολίσθηση, 1913),
  • μορφές ανθρώπινης παρέμβασης, προτάσεις προστασίας και ορθολογικής διαχείρισης,
  • των προτάσεων προστασίας και ορθολογικής διαχείρισης,
  • των τρόπων ανάδειξης της περιοχής (μοναδικού φυσικού κάλους) και της αξιοποίησής της μέσω οικολογικών - αθλητικών δραστηριοτήτων.

Δομή Προγράμματος

Το ημερήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Ακράτας «Ο Υγροβιότοπος της Λίμνης Τσιβλού» διαρκεί από τις 08:30 έως τις 14:30.

Η δομή του προγράμματος είναι σε γενικές γραμμές η εξής:

• Ι. 08:30: Υποδοχή μαθητών στο χώρο του Κ.Π.Ε. Ακράτας.
  • ΙΙ. Θεωρητική παρουσίαση σε Power Point : χρήση του νερού, αξία των υγροτόπων, δημιουργία Λίμνης Τσιβλού, χαρακτηριστικά της, χλώρίδα-πανίδα, δραστηριότητες του προγράμματος. Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες εργασίας, διανομή φακέλων και φύλλων εργασίας και τελική ετοιμασία των ομάδων για την εργασία πεδίου.
  • ΙΙΙ. 09:15: Aναχώρηση για τη λίμνη Τσιβλού. Κατά τη διαδρομή (περίπου 45 λεπτά) οι μαθητές ενημερώνονται για το φυσικό περιβάλλον της περιοχής και τα χρόνια προβλήματα που παρατηρούνται εύκολα σε ορισμένα σημεία (δασικές πυρκαγιές, διάβρωση, κατολισθήσεις).
  • ΙV. 10:00 – 13:00: Άφιξη στη λίμνη Τσιβλού. Πραγματοποίηση του γύρου της λίμνης (διαδρομή περίπου1800 μέτρων). Δραστηριότητες πεδίου με βάση το περιβαλλοντικό μονοπάτι και τη μελέτη πεδίου (φυτολόγιο, παιχνίδι γνώσεων, παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού κλπ). Κατά τη διαδρομή γίνονται διάφορες στάσεις για συμπληρωματικές πληροφορίες και συμπλήρωση των φύλλων εργασίας.
  • V. 13:00 – 13:45: Ολοκλήρωση των εργασιών των ομάδων και παρουσίασή τους στο σύνολο της μαθητικής ομάδας - Αξιολόγηση.

Συγκεκριμένα:

1. Ολοκλήρωση επεξεργασίας φύλλων εργασίας, προετοιμασία παρουσίασης.
    2. Παρουσίαση των εργασιών ανά ομάδα. Απονομή βραβείου στη νικήτρια ομάδα.
    3. Συζήτηση και προβληματισμός με αφορμή τις εντυπώσεις και τις προτάσεις των μαθητών που προκύπτουν από τα φύλλα εργασίας.
    4. Συμπλήρωση φύλλων αξιολόγησης από τους μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.
  • VI. 13:45- 14:30: Αναχώρηση από τη λίμνη και επιστροφή στο ΚΠΕ.
Πληροφορίες για το πρόγραμμα είναι διαθέσιμες και μέσω της έντυπης έκδοσης του Κ.Π.Ε. Ακράτας:
Τα αρχεία είναι σε μορφή pdf. Για να τα διαβάσετε θα χρειαστείτε τον Adobe Reader